wtorek, 22 grudnia 2015

Wesołych Świąt!



Wszystkim czytelnikom  życzę magicznych
 Świąt Bożego Narodzenia, 
wspaniałych   prezentów, w tym książkowych,
  pod choinką 
 oraz wszelkiej pomyślności
 i spełnienia marzeń w Nowym Roku. 

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Biblioteka w świątecznej szacie...

      Najpierw w bibliotece pojawiła się tradycyjna, kolorowa choinka, którą pięknie ubrały uczennice klasy II a – Alicja i Karolina.

       Następnie zaczęły się pojawiać papierowe choinki, składane razem z uczniami z kartek, wykorzystanych z niepotrzebnych już zubytkowanych książek, przeznaczonych na makulaturę. Przy okazji  okazało się, że uczniowie bardzo cenią książki i ich bronią gdyż wielu z nich denerwowało się, że Pani z biblioteki je niszczy, wyrywa z  nich kartki. Ostatecznie ustaliliśmy, że dajemy nowe życie tym niepotrzebnym już nikomu  lekturom, 
a papierowe choinki  stały się oryginalną ozdobą biblioteki.




      Na końcu pojawiła się na środku biblioteki wspaniała, oryginalna 
KSIĄŻKOWA CHOINKA. Powstała z inicjatywy Julki i Asi, uczennic z klasy III a, które wykonały ją ze stosów nieużywanych obecnie książek, w tym przerobionych już na języku polskim „Krzyżaków” oraz  „Dzieł” Lenina! wyciągniętych z bibliotecznych zakamarków. Wszystkim czytelnikom  bardzo się taka oryginalna choinka podoba, dla bibliotekarza  wyraz twarzy  większości uczniów wchodzących  teraz  do biblioteki  - bezcenny. Zapamiętamy też niektóre z  komentarzy, typu „Nareszcie się te książki do czegoś przydały”:)




Autorki choinki - Asia i Julka

Więcej zdjęć  świątecznych ozdób z biblioteki:



piątek, 18 grudnia 2015

Gimnazjaliści polecają, czyli książki miesiąca...

  Z inicjatywy uczennic klasy II b Kasi i Ady od grudnia będziemy systematycznie reklamować ciekawe książki, znajdujące się w naszej bibliotece  pod hasłem  „Książki miesiąca”. 
Na tablicy na szkolnym korytarzu, niedaleko biblioteki, można zobaczyć jakie książki polecamy w danym miesiącu. Zazwyczaj będą to dwa tytuły,  po jednym wybranym przez uczennice.  Przy okazji przybliżamy sylwetki  autorów wybranych książek oraz polecamy ciekawe miejsca w sieci związane z książkami.
                 


 Na początek Kasia wybrała jedną z nowszych książek Ewy Nowak                       pt. „Pierwsze koty” z serii „Miętowej”, właściwie to polecając całą  serię.  Natomiast Ada przygotowała materiały na temat trylogii „Więzień labiryntu”. Mamy nadzieję, że  taka forma reklamy  książek, przygotowana przez gimnazjalistki zwróci uwagę ich rówieśników i zachęci do zatrzymania się, poczytania recenzji, a potem wypożyczania książek….



wtorek, 15 grudnia 2015

Literacka Nagroda Książka Roku 2015

                                                   

Jak co roku Polska Sekcja IBBY - Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych przyznaje nagrody Książka Roku:
Nagroda literacka: 
książka dla młodzieży 
 M. Ward 5 sekund do lO  
(Wydawnictwo Media Rodzina).
książka dla młodszych dzieci
 A. Suchowierska  Mat i świat 
 (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)


Wyróżnienia literackie:

Z. Beszczyńska „Królowa ptaków” (Akapit Press, Łódź 2014)
K. Ryrych „Król” (Literatura, Łódź 2015)  
 Z.  Orlińska „Stary Noe” (Literatura, Łódź 2015) – dla młodszych czytelników
D.  Parlak „Obcy w lesie”  (Alegoria, Warszawa 2015) – dla młodszych czytelników
J.  Rudniańska  „Bajka o wojnie” (Bajka, Warszawa 2015) – dla młodszych czytelników
 D. Wieczorek „Strachopolis” (Skrzat, Kraków 2015) – dla młodszych czytelników         

Więcej o nagrodach na stronie: http://www.ibby.pl/?p=2690

Wszystkie nagrodzone książki to nowości wydawnicze, dlatego nie znajdziecie ich teraz na półkach w naszej bibliotece. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce będziemy je mogli dla Was zakupić i promować wartościową, polską literaturę dla młodego czytelnika.

Póki co na zachętę przedstawiamy Wam okładki nagrodzonych książek             i krótkie opisy:


Akcja powieści znanej i cenionej pisarki Małgorzaty Wardy toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której wchodzi szesnastoletnia bohaterka. Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier komputerowych, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.






Marek i Marta uciekają w świat wyobraźni. W niej szukają bezpieczeństwa, ale w wyobraźni rodzą się też ich lęki.                              Czy przełamią swoje obawy? Czy ich spotkanie zaowocuje przyjaźnią lub nawet pierwszym uczuciem? 
Liryczna opowieść pełna emocji dla wrażliwych nastoletnich czytelników.







Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje       z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w „Brooklynie”, jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu – o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli.
Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.

Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.