środa, 19 grudnia 2018

Idą Święta...

            Przed  świętami w bibliotece wykonywaliśmy z uczniami  prace plastyczne i dekoracje świąteczne: 
Starsi uczniowie  wykonywali zimowe bałwanki,  wycinali gwiazdki oraz choinki z napisem Wesołych Świąt Bożego Narodzenia", zrobiliśmy gazetkę na korytarzu oraz choinki z papieru.

Młodsi uczniowie – kolorowali świąteczne kolorowanki i mandale, które ozdobiły okna w bibliotece. 



Nie zabrakło również świątecznej promocji dla czytelników – każdy kto wypożyczył sobie książkę na Święta  otrzymał piękną zakładkę. 



Wszystkim uczniom  życzę magicznych
 Świąt Bożego Narodzenia, 
wspaniałych prezentów pod choinką, w tym książkowych 
 oraz wszelkiej pomyślności
 i spełnienia marzeń w Nowym Roku. 





wtorek, 18 grudnia 2018

"Młodzieżowa Ksiażka Roku 2018" - jest już w naszej bibliotece.

    Gorąco  zachęcam do przeczytania  najnowszej książki Joanny Jagiełło "Jak ziarnka piasku". Książki p. Jagiełło są  interesujące i wartościowe, są chętnie czytane przez czytelników oraz nagradzane przez krytyków literackich. 
       W naszej bibliotece również cieszą się popularnością, dla przypomnienia: "Zielone martensy", "Kawa z kardamonem",  "Czekolada z chili". 

Filmuję wszystko. Wiem, że nie zdążą. Uśmiecham się. Bo chcę, żeby taką mnie zapamiętali. Uśmiecham się, bo czuję ulgę. Niedługo to wszystko się skończy. 

Anna i Nina były jak dwie krople wody. Albo dwa ziarnka piasku. Identyczne. Papużki nierozłączki, które wiedziały o sobie wszystko. Kiedy Nina zdecydowała się na desperacki krok, Annie rozsypał się świat. Teraz składa go na nowo, kawałek po kawałku, i próbuje wyjaśnić, co właściwie się wydarzyło… Tylko czy będzie w stanie znieść prawdę?

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Literacka Nagroda Książka Roku 2018.





31. edycja konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY przyniosła wiele radości i zaskoczeń, z których pierwszym była mniejsza liczba nominacji niż dotąd. Otrzymaliśmy dzięki temu skondensowaną listę 20 najlepszych współczesnych rodzimych książek podzieloną na nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych. Dodatkowo jurorzy stworzyli listę BIS, która cieszy niczym najbardziej trafiony prezent gwiazdkowy.

 Uroczysta gala, odbyła się 12 grudnia 2017 roku w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie.



 Tytuł Książka Roku 2018 w kategorii książka obrazkowa otrzymuje Beneficio, Krzysztofa Gawronkiewicza (wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy).

Tytuł Książka Roku 2018 w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna otrzymuje Wszystko widzę jako sztukę w opracowaniu graficznym Roberta Czajki (wydawnictwo Wytwórnia).

Tytuł Książka Roku 2018 w kategorii literackiej za książkę dla dzieci otrzymuje Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości autorstwa Michała Rusinka (wydawnictwo Znak Emotikon).

Tytuł Książka Roku 2018 w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży otrzymuje Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło (wydawnictwo Nasza Księgarnia).

Jury graficzne w składzie: Krystyna Rybicka (przewodnicząca), Anita Wincencjusz-Patyna oraz Jakub Woynarowski przyznało trzy wyróżnienia honorowe. Otrzymują je:

* Jan Bajtlik za autorską książkę Nić Ariadny (wydawnictwo Dwie Siostry)
* Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki Egaliterra (wydawnictwo Wytwórnia)
* Emilia Dziubak za ilustracje do książki Horror (wydawnictwo Gereon).


Jury literackie w składzie Irena Bolek-Wiącek (przewodnicząca), Aleksandra Korczak oraz Kamila Kowalczyk także przyznało równorzędne wyróżnienia honorowe. Otrzymują je:

Cezary Harasimowicz za książkę Mirabelka (wydawnictwo Zielona Sowa)
Dorota Suwalska za książkę Tabletki na dorosłość (wydawnictwo Adamada)
Marcin Szczygielski za książkę Leo i czerwony automat (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego).

czwartek, 13 grudnia 2018

Wileka Liga Czytelników 2018/2019.


W bieżącym roku szkolnym  po raz pierwszy uczestniczymy 
 w IV Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników. 

Poniżej przedstawiamy harmonogram tego  niezwykłego projektu czytelniczego. 


Wyzwanie czytelnicze  w naszej szkole podjęli:

Klasa II : Oliwia, Hania, Emilia, Małgosia, Emilia, Magdalena,  Jakub, Radosław, Julian, i Jakub 
Klasy VII: Olimpia, Martyna i Dominika 
Klasy VIII: Wiktoria, Sandra, Emilia, Natalia 


Mamy nadzieję, że w takim składzie dotrwamy do końca stycznia – do etapu powiatowego . 

Życzę przyjemnej lektury, wytrwałości i powodzenia!


Etap pierwszy – szkolno-biblioteczny

Termin: listopad 2018 r. – 15 stycznia 2019 r.


·                     Uczniowie zdobywają 6 sprawności czytelniczych rozwiązując w domu (z pomocą rodzin ) testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur (w zakładce WLCz znajduje się wykaz książek dla klas 1-4 i 5-8)

·                     Uczniowie, którzy zdobyli komplet sprawności przystępują do testu kwalifikacyjnego pisanego w szkole lub bibliotece.

·                     Maksymalnie 3 najlepszych uczniów w każdej kategorii (klasy 1-4 i 5-8) awansuje do kolejnego etapu.


Etap drugi – powiatowy
Termin: 28 lutego 2019 r.


·                     Każdą placówkę z etapu pierwszego reprezentuje do 3 uczniów w obu kategoriach, którzy od tego momentu tworzą drużyny.

·                     Drużyny piszą Test z pytaniami do treści książki wyznaczonej przez organizatora.

·                     Do następnego etapu awansuje po jednej drużynie z powiatu (w obu kategoriach). 


Etap trzeci – wojewódzki
Termin: 28 marca 2019 r.


·                     Najlepsze drużyny z powiatów piszą test z pytaniami do treści książki wyznaczonej przez organizatora.

·                     Do następnego etapu awansuje po jednej drużynie z województwa (w obu kategoriach).


Etap czwarty – finał w Katowicach
Termin: 10-11 maja 2019 r.


·                     10 maja najlepsze drużyny z województw piszą test z pytaniami dotyczącymi treści książki wyznaczonej przez organizatora.

·                     11 maja – finał „Wielkiej Ligi Czytelników” – wręczenie nagród, zabawa „Rodzina na medal”, spotkania autorskie i wiele innych atrakcji. 



wtorek, 11 grudnia 2018

Byliśmy na Targach Książki w Krakowie.


"Książki są bramą przez którą wychodzisz na ulicę" 
(słowa z książki  "Królowa Południa" Arturo Pereza Reverte) – to hasło przewodnie  odbywających się  w dniach 25 - 28 października 22. Międzynarodowych  Targów  Książek. 


   Grupa naszych uczniów: Sandra, Agnieszka, Małgosia, Natalia, Krzysztof  z  klasy VIII   SP oraz Julia, Oliwia, Filip i Karol  z klasy III  Gim  uczestniczyła  we wspólnym wyjeździe do Krakowa uczniów i nauczycieli z łaziskich szkół podstawowych (SP nr 1,3,4,5,6).

  Na Targach można było przede wszystkim nacieszyć oczy ogromną ilością  różnorodnych książek na stoiskach poszczególnych wydawnictw i przy okazji wzbogacić domową biblioteczkę, porozmawiać z wydawcami, a także zapoznać się z ofertą nowoczesnych e-czytników...  

Targi co roku cieszą się ogromną popularnością, odwiedzane są przez wiele osób (ok.70 tys.), a oferty wydawnictw są z roku na rok coraz bogatsze, dlatego jesteśmy przekonani, że książki mają przyszłość….

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Po konkursie fotograficznym...

Miło nam poinformować, że debiut  naszej uczennicy Bereniki z klasy III b  w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym  „Przyłapani na czytaniu”, organizowanym przez  bibliotekę Pałacu Młodzieży okazał się   bardzo udany.
      Zdjęcie, które wykonała  gimnazjalistka cieszyło się dużym zainteresowaniem  i zyskało  znaczną liczbę głosów ze strony głosujących na Facebookowym priofilu organizatora,  co zaowocowało  miejscem  w   finałowej 10 najlepszych zdjęć  nadesłanych na  ten konkurs przez młodzież z całego województwa.
Mamy nadzieję , że ten wynik będzie motywacją do udziału w kolejnej edycji tego Konkursu.
Życzymy kolejnych dobrych ujęć, a póki co przypominamy zdjęcie z konkursu.  



niedziela, 9 grudnia 2018

W prasie lokalnej napisali...

       W październiku w bibliotekach szkolnych wiele się działo, uznaliśmy że warto się tym podzielić i napisać do lokalnej gazety krótki artykuł. 




Na zdęciu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łaziskach Dolnych.