piątek, 29 marca 2019

List do czytelników z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci.

 Zachęcamy do przeczytania listu napisanego przez Kęstutisa Kasparavičiusa - ilustratora i pisarza z Litwy.



KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!

     Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.
Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.
Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.
Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.
Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.
Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w  książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu  lub mech porastający mur u sąsiada.
Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?
Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?
Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.
I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.
Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.
Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!
Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.
W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

Przetłumaczyła Katarzyna Ryrych
www.ibby.pl

czwartek, 28 marca 2019

2 kwiecień - Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci.

     Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. 
        Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku  sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem.
      Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius.


Kęstutis Kasparavičius (ur. w 1954 r.) jest ilustratorem i pisarzem z Litwy. Opublikował ponad 60 książek. Jego książki czytane są przez dzieci na całym świecie – od Japonii po Amerykę – w 27 językach.

piątek, 22 marca 2019

Nowele polskie - lekturą Narodowego Czytania 2019.



 
http://lustrobiblioteki.pl/wp-content/uploads/2019/03/NARODOWE-czytanie-2019.jpg

     Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. 
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.


1.        Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

2.       Dym – Maria Konopnicka

3.       Katarynka – Bolesław Prus

4.       Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5.        Orka – Władysław Stanisław Reymont

6.       Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7.        Sachem – Henryk Sienkiewicz

8.       Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski


- To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

 Tegoroczne Narodowe Czytanie zostało  zaplanowane na 7 września.

Źródło: 

poniedziałek, 18 marca 2019

„Jedzie pociąg z daleka…”, czyli spotkanie z kolejarzem.

 W piątek 15 marca klasy Ia i Ib udały się do  Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Łaziskach Średnich. Najmłodsi zostali zaproszeni na spotkanie tematyczne z p. Przemysławem Brychem – kierownikiem pociągów  Kolei Śląskich, prowadzącym fan page Konduktor KŚ.


   Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać opowieści o  pociągach, podróżowaniu, o różnych aspektach pracy na kolei oraz wcielić się w role  pracowników kolei:  kierownika pociągu, konduktora i maszynisty.  Służyły temu przywiezione przez prowadzącego  różne elementy wyposażenia pracowników kolei m.in. czapka, teczka, „lizak”,  druczek biletów i mandatów,  latarka, biletownik, chorągiewka….
    Ponadto wszystkie  dzieci wzięły udział w przygotowanym dla nich konkursie,  oglądały wielką, ilustrowaną księgę   „Co robią pociągi”  oraz  otrzymały pamiątkowe plakaty. 



 Spotkanie było dla dzieci bardzo interesujące, a  ich ciekawość ogromna,  co przełożyło się na mnóstwo pytań, które skierowały do p. Przemysława.


Serdecznie dziękujemy paniom pracującym w Bibliotece za zaproszenie.

poniedziałek, 11 marca 2019

Etap powiatowy Wielkiej Ligii Czytelników.

27 lutego  w  Szkole Podstawowej nr 1 w Orzeszu spotkali się   wszyscy finaliści szkolnego  etapu   Wielkiej  Ligi Czytelników.  



         W sumie  w konkursie udział wzięło  7  drużyn  z  klas starszych 5- 8 oraz  8 drużyn z klas młodszych 4- 8 z kilku szkół powiatu mikołowskiego. Przypomnijmy, że nasza szkoła również znalazła się w tym gronie, a reprezentowali ją czytelnicy:  Emilka, Julka oraz Radek z klasy II a oraz Wiktoria, Sandra i Emilka z klasy VIII b. 




      Starsi uczniowie pisali test ze znajomości książki Z. Niziurskiego „Niesamowity dwór”, młodsi z treści książki „Niesamowite przygody 10 skarpetek”.  Mimo iż konkursowy test okazał się niesamowicie trudny, składał się z bardzo szczegółowych pytań to uczniowie bardzo dobrze sobie z nim poradzili i  uzyskali wysokie wyniki.  Do kolejnego etapu – wojewódzkiego mogła przejść tylko 1 drużyna z klas młodszych i 1 z klas starszych.

  



    Tym razem  nam się nie udało,  trochę żałujemy, że nasza przygoda z WLC się  skończyła ale jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w tym konkursie.  Uczniom bardzo podobała się jego formuła i mamy nadzieję, że w przyszłym roku przeżyjemy kolejną taką  przygodę czytelniczą. Dla wszystkich uczestników i opiekunów został przygotowany poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy.  

Uczestnicy z klas 1-4

Uczestnicy z klas 5-8
 Po konkursie z uwagi na długi okres czasu oczekiwania na autobus udaliśmy się na spacer po Orzeszu. Dotarliśmy również do Miejskiej Biblioteki Publicznej gdzie zostaliśmy  serdecznie przywitani oraz  oprowadzeni po bibliotece przez  panią dyrektor  Ł. Hajduk.   Biblioteka  pełna nowości książkowych,  z wygodną sofą na wejściu i  przytulnym kącikiem dla najmłodszych czytelników wywarła na  nas bardzo duże wrażenie. 


     Dziękuję   wszystkim uczniom biorącym udział w tym konkursie za zaangażowanie, radość czytania,  wytrwałość i  miłą współpracę.

poniedziałek, 4 marca 2019

III spotkanie Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego.


            26 lutego  we  wtorek  – uczniowie   z naszej szkoły  po raz kolejny  wzięli udział w spotkaniu Klubu Dyskusyjnego. Podczas zajęć z panią Kariną Muchą uczestnicy podzielili się na drużyny, zakładając  poszczególne wydawnictwa. 
      Do wszystkich wydawnictw  zostały „wysłane”  trzy fragmenty  różnych książek do przejrzenia. Każde wydawnictwo miało zadecydować o  wydaniu lub odrzuceniu tych książek.  Mieli za zadanie także zaprojektować jej wygląd, skład i łamanie. 
      Na końcu spotkania zostały ujawnione  tytuły fragmentów książek,  drużyny były zaskoczone tytułami kolejnych  „ujawnionych” książek.

       Karol  Uciecha z  III b





Książki, które wybrała p. Karina to pozycje nagrodzone w ubiegłym roku:



 Jak ziarnka piasku - Joanny Jagiełło - książka nagrodzona w konkursie IBBY/International Board on Books for Young People – międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.





Ciotka Zgryzotka - Małgorzaty Musierowicz- zdobyła nagrodę Empiku.





















Zielone martensy - książka zdobyła II nagrodę w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom









Młodzieży najbardziej spodobała się książka Joanny Jagiełło: Jak ziarnka piasku oraz Zielone martensy, a najniżej została oceniona książka Małgorzaty Musierowicz.
Dziękujemy Pani Karinie za prowadzenie warsztatów. 
  J. Adamska 

piątek, 1 marca 2019

"Przełamujemy bariery"...

 – to hasło Miejskiego Konkursu Filmowego, który po raz pierwszy został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 4 im. „Przyjaciół Ziemi” w Łaziskach Górnych.

       W środę 27 lutego  zgromadziło  się na nim 45  młodych  łaziskich  kinomanów  z 5 szkół podstawowych naszego miasta. 



     Konkurs wymagał obejrzenia 4 filmów, których motywem przewodnim jest   przełamywanie różnych barier. Głównym celem organizatorów tego konkursu było  zwrócenie uwagi młodych ludzi  na różnorodne  potrzeby i problemy  osób  chorych, niepełnosprawnych, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które mogą dotykać osoby z ich otoczenia.  

Zadania  konkursowe zostały  przygotowane w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej, atrakcyjnej  dla uczestników. 

Jedna z naszych drużyn - Maja, Natalia i  Martyna z VIII b

Druga nasza drużyna - Kamil, Ania i Nikola z VIII 
 Filmy konkursowe zostały wnikliwie obejrzane i pozytywnie odebrane, co przełożyło się na bardzo wysokie wyniki poszczególnych drużyn.  Ostatecznie zwyciężyły reprezentantki z SP nr 3 w składzie: Weronika Krasińska, Wiktoria Statuch, Natalia Tomczyk. II miejsce zajęła drużyna z SP nr 5: Zuzanna Nowrot, Emilia Francuzik, Mateusz Eichner,  natomiast  III miejsce wywalczyła drużyna    z SP nr 4: Anna Otręba, Nikola Bryłka, Kamil Kasperczyk. 

Nasza drużyna - III miejsce 

Laureaci konkursu
         Gratulujemy zwycięzcom, pozostałym  uczestnikom dziękujemy za udział  i  pamiętajmy, że nie ma barier, których nie można pokonać. Blokady są tylko w głowie – to strach i brak  wiary  w siebie. 

Wicedyrektor E. Sobczak i nasza trzecia drużyna - Małgosia, Krzysztof i Marcin 

      Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki:  
A. Karpik- Dudek, J. Roj-Adamska, A. Wita, I. Wyroślak i  A. Żymła.  


Bardzo dziękujemy prowadzącemu ten konkurs Karolowi 
oraz wspierającej go i wykonującej zdjęcia  Berenice - uczniom klasy III b. 



Do zobaczenia za rok!