poniedziałek, 30 listopada 2020

Patroni 2021roku.

 W piątek 27 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 r.

Stanisław Lem (1921-2006)

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944)

Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981)

Tadeusz Różewicz (1921-2014)

Konstytucja 3 Maja (1971)


Grafika: https://www.facebook.com/StowarzyszenieBibliotekarzyPolskich/photos/a.225513912680/10157599489812681

Więcej informacji:

"Najpiękniejsza (najciekawsza) ozdoba Bożonarodzeniowa”.

Samorząd Szkolny wspólnie z nauczycielem plastyki oraz nauczycielem bibliotekarzem zaprasza wszystkich uczniów  naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym

 pt. „Najpiękniejsza (najciekawsza) ozdoba Bożonarodzeniowa”

Konkurs jest adresowany do uczniów z  klas I – VIII.

 KATEGORIA I – uczniowie z klas  I - III

KATEGORIA II – uczniowie z klas  IV-VI

KATEGORIA III  – uczniowie z klas  VII -VIII

Zadanie konkursowe  polega na stworzeniu własnoręcznie  estetycznej, oryginalnej  ozdoby  bądź dekoracji świątecznej  (bombka, choinka, stroik, kartka  świąteczna….) z dowolnie dobranych materiałów.

Technika wykonania  pracy dowolna - płaska lub przestrzenna.

Jury podczas oceny prac weźmie pod uwagę oryginalność, pomysłowość, walory artystyczne,  estetykę pracy oraz nawiązanie do tradycji  świątecznej.

Prosimy o wykonanie zdjęcia bądź kilku zdjęć swojej pracy i przesłanie ich do 14.XII.2020r. na adres:  bibliotekag3@op.pl

Liczymy na Waszą pomysłowości zaangażowanie! Wszyscy uczestnicy otrzymają  w nagrodę uwagi pozytywne oraz oceny z plastyki/techniki.

Laureaci pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe,  które zostaną wręczone po powrocie do szkoły.



niedziela, 29 listopada 2020

Andrzejki.

Dziś Andrzejki - niezwykły wieczór magii i wróżb. Z tej okazji  zachęcam Was do zabawy, dzięki której poznacie swoją przyszłość, oczywiście z przymrużeniem oka:)  oraz do sprawdzenia się w prostych quizach. Powodzenia! 

https://view.genial.ly/5fba3ab89e845a12b6ecfb82/interactive-content-andrzejki-2020-to-all-by-amihulka-copy

Andrzejkowa wykreślanka: 

ANDRZEJKI (learningapps.org)

Andrzejki pasujące pary:

https://learningapps.org/15536926

Uzupełnij tekst: 

https://learningapps.org/15573969

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Siemiradzki_Noc-Andrzeja_1867.jpg

czwartek, 26 listopada 2020

O Misiach raz jeszcze...

 Czyż Dzień Misia nie mógłby  być codziennie?

Posłuchajcie koniecznie nagrania, na którym nasza uczennica Zuzia z klasy 2b wspaniale przeczytała  wierszyk o misiach:


Zachęcamy Was  również do obejrzenia  niezwykle ciekawej prezentacji, która wyczerpująco opowiada o Dniu Misia, misiach literackich, bajkowych  i tych prawdziwych - niedźwiedziach:) 



środa, 25 listopada 2020

"Literackie Misie" - cz. 2

 Mały rozumek, ale jakie serce!

I wszyscy doskonale wiedzą, że chodzi o Kubusia Puchatka, czyli Misia o Miłym Obejściu, lecz o Wybitnie Zadziwiającym Braku Rozumu. Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał on książkę dla swojego synka Krzysia. W sierpniu 1921 r. mama Krzysia podarowała mu na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie.
Przypatrując się zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.
Kubuś Puchatek jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego. Pomysły misia są często - łagodnie mówiąc - nierozsądne. Mieszka w domku w drzewie, który posiada dodatkową spiżarnię, gdzie Kubuś gromadzi baryłki ze swoim przysmakiem - miodem. Dla zdobycia "Małego Conieco" miś posuwa się często do niebezpiecznych i zabawnych rzeczy.      
Ma bardzo wiele pomysłów np. jak dobrać się do miodu, znajdującego się gdzieś w pszczelich ulach i systematycznie realizuje swoje plany. Najlepszym przyjacielem Kubusia jest Krzyś i Prosiaczek.

Możecie zajrzeć w podany niżej link, aby przypomnieć sobie - 20 najpiękniejszych cytatów z Kubusia Puchatka:

https://miastodzieci.pl/czytelnia/20-najpiekniejszych-cytatow-z-kubusia-puchatka/

NIEDŹWIEDŹ WOJTEK 


Więcej misiowych bohaterów odnajdziecie w książkach: 

Julia Boehme - "Trzyminutowe opowiadania o misiach"
Joanna Chmielewska-  "Pafnucy: opowieści o dobrym niedźwiedziu"
Honorata Chróścielewska -  "Pożegnanie z misiem"
"Cyrkowe sztuczki Gumisiów"
Disney -  "Mój brat niedźwiedź"

Janosch  - "Ach, jak cudowna jest Panama"
Rudyard Kipling  - "Księga dżungli"
Gosta Knutsson -  "Nalle, wesoły niedźwiadek"
Janina Porazińska -  "Pamiętnik Czarnego Noska"

Ewa Szelburg-Zarembina  - "Przygoda Misia"
Anna Szymanowska -  "Przygody misia Guziczka"
Bogusław Zeman - "Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko


A WY JAKIE JESZCZE ZNACIE KSIĄŻKI Z MISIAMI???   


 Źródła materiałów: 

https://www.tapeciarnia.pl/tapety/na-telefon/tapeta-na-telefon-ulubione-zajecie-kubusia-puchatka.jpg

https://bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/92/

https://www.rebel.pl/gry-planszowe/mis-wojtek-107357.html

http://czasdzieci.pl/pliki/ksiazka/ksiazki/ksiazka_453_32d18.jpg

https://lukaszwierzbicki.pl/ksiazki/dziadek-i-niedzwiadek/

wtorek, 24 listopada 2020

Światowy Dzień Pluszowego Misia...

obchodzimy  25 listopada.  Święto ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. 

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.

Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

Nie dziwi zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia.   


"Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska.

 Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w  książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody...

Z okazji Dnia Misia pragniemy przypomnieć  Wam  książkowe misie 

Zapraszamy do galerii "Literackie Misie" - cz. 1


Miś Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku. Trochę nietypowo, bo z dwóch ojców - pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci "Miś", którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Na Uszatku wychowało się kilka pokoleń młodych Polaków. Jednak prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła od 1975 roku, kiedy to rozpoczęto produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Dzięki temu stał się najpopularniejszym Misiem w Polsce! Dorobił się 104 odcinków i kilku filmów krótkometrażowych.

mis_uszatek_wybor_opowiadan2017.jpg (400×543) (miastodzieci.pl)

MIŚ PADDINGTON
Miś Paddington (Paddington Brown) to postać niedźwiadka, która została stworzona przez angielskiego pisarza Michaela Bonda. Miś Paddington, przypominający bardziej pluszowego misia niż prawdziwego niedźwiedzia, występuje w 14 książkach dla dzieci i filmach animowanych.
Miś urodził się w Peru, do Anglii trafił dziwnym przypadkiem. Rodzina Brownów znalazła go właśnie na stacji "Paddington" w Londynie i stąd jego imię. Miś ma spokojny charakter, jest pomocnikiem pań Bird i Brown. Jednak jego sprytny sąsiad lubi go wykorzystywać. Przyjaźni się z panem Gruberem, właścicielem antykwariatu na Portobello Road. Zna tam także wszystkich kupców. Niedźwiadek jest dobry, miły, grzeczny, chociaż zdarzają mu się także różne kłopoty. Często bawi się z Jonatanem i Judytą.



Korzystano z materiałów ze strony:

Zaproszenie do udziału w Festiwalu Literackim.

Zachęcamy wszystkich do rozważenia ciekawej propozycji - udziału w Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej  Ojce i Dziatki.    

Festiwal będzie odbywać się od 25 do 29 listopada o w przestrzeni on-line. 

W programie wiele ciekawych wydarzeń i spotkań z autorami książek:

Rafałem Kosikiem, Joanną Olech, Barbarą Gawryluk, Grzegorzem Kasdepke, Marcinem Szczygielskim, Katarzyną Ryrych i inn. 

Wydarzenia są dostępne dla każdego, można je śledzić na facebooku  Festiwalu: https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/ 

"Niech książki będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu".

PROGRAM FESTIWALU: 

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/program-katowice-online/


poniedziałek, 23 listopada 2020

MMBSz - podsumowanie.

      Zapraszamy Wszystkich  do obejrzenia krótkiego filmiku podsumowującego  tegoroczne obchody Święta Bibliotek Szkolnych w naszej szkole. 

piątek, 20 listopada 2020

Kartka z kalendarza.

20 listopada przypada  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, obchodzony w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, z której inicjatywą wystąpiła Polska.

Fundacja  Cała Polska Czyta Dzieciom, zachęca aby sięgnąć w tym dniu po niebanalną, niezwykle ciepłą książkę "12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci". 

Książkę napisali: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz.

Porozmawiajmy z dziećmi o tym, po co są prawa, także prawa dziecka, o czym informują, co zapewniają. I jak ważne są w życiu każdego z nas.

My również zachęcamy do lektury tej książki.

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/photos/a.645957598760516/3611780918844821/


„Dzieci ! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy.

 Coś z tego zawsze się stanie”.

  Janusz Korczak

czwartek, 19 listopada 2020

Dzień Misia online - akcja Samorządu Szkolnego.

 W imieniu Samorządu Szkolnego naszej szkoły zapraszamy wszystkich naszych uczniów do włączenia się do akcji. 



Zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Od poniedziałku 23 listopada można wypożyczyć książki z biblioteki szkolnej według  następujących zasad: 

1. Czytelnik (uczeń/rodzic) który chciałby wypożyczyć książkę jest proszony o skontaktowanie się z nauczycielem bibliotekarzem przez dziennik elektroniczny  librus lub e- mailowo. Proszę napisać o jaką książkę chodzi, wystarczy podać  jej tytuł.  Można ją odebrać w szkole w godzinach od 9:00 do 16:00.  Przygotowane i podpisane  książki  będą czekały na stoliku przy portierni. 

2.  Wypożyczone  wcześniej książki  można również zwracać. Proszę je podpisać na karteczce imieniem i nazwiskiem,  kartkę dołączyć do książki i  zostawić na stoliku przy portierni.

3.  Zapraszam do kontaktu  przez dziennik librus oraz e-mail biblioteki: bibliotekag3@op.pl 


środa, 18 listopada 2020

"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Wczoraj dotarły do naszej szkoły Wyprawki Czytelnicze, które otrzymają wszyscy nasi pierwszoklasiści.

W ich skład wchodzą: książka „Pierwsze abecadło", broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet.

Wyprawki otrzymaliśmy w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek", której organizatorem jest Instytut Książki. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Już nie możemy się doczekać kiedy spotkamy się w szkole i przekażemy książki naszym pierwszoklasistom.



Więcej na stronie:

wtorek, 17 listopada 2020

Wyniki konkursu fotograficznego "Z książką mi do twarzy".

Hasło tegorocznego Święta Bibliotek Szkolnych zainspirowało nas do ogłoszenia konkursu fotograficznego. Otrzymaliśmy od Was  wiele  niezwykłych  „zaczytanych" fotografii.  Za wszystkie bardzo dziękujemy!

Wykazaliście się wielką kreatywnością i udowodniliście, że czytać można wszędzie!   

Wybór był niezwykle trudny ale komisja konkursowa zdecydowała się wyróżnić następujące osoby:

I miejsce ex aequo:  Aleksandra Miksik, kl. 1a oraz Małgorzata Sikorska, kl. 2b

II miejsce ex aequo: Wiktoria Daszyńska, kl. 1a oraz Szymon Tkocz, kl. 1b

III miejsce ex aequo: Magdalena Tkaczyk, kl. 3 a oraz Martyna Czarnik i Paulina Jedrzejek, kl. 6b

Wyróżnienia:  Julia Marek, kl. 1b, Zuzanna Zagdańska, kl. 2a oraz Emilia Gustyn, kl. 4a

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają uwagi pozytywne za udział w konkursie,  laureaci i wyróżnieni  pamiątkowe  dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

Aleksandra Miksik, kl. 1 a


Małgosia Sikorska, kl. 2 b



Brat Małgosi 


Wiktoria Daszyńska, kl. 1 a



Szymon Tkocz, kl. 1 b



Magdalena Tkaczyk, kl. 3 a


Martyna Czarnik i Paulina Jędrzejek, kl. 6 b 


Julia Marek, kl. 1 b


Zuzanna Zagdańska, kl. 2 a


 Emilia Gustyn, kl. 4 a



poniedziałek, 16 listopada 2020

Podsumowanie akcji "Podaruj książce nowe życie, przekaż ją do biblioteki".

Na początku października z okazji Święta Bibliotek Szkolnych ogłosiliśmy akcję  „Podaruj książce drugie życie, przekaż ją do biblioteki”.

Bardzo dziękuję uczniom, którzy  się do niej włączyli  i przynieśli do biblioteki  swoje „prywatne”  książki,  z których już nie korzystają, których już nie potrzebują albo po prostu  którymi chcieli się „podzielić” z innymi. Cieszy nas  tak duże zaangażowanie i ofiarność. Dzięki Wam  księgozbiór biblioteki wzbogacił się aż  o 62 nowe książki!  Nasi darczyńcy to:

Klasa 1a: Wiktoria Daszyńska, Aleksandra Miksik,  Zuzanna Mroczek, Maja Wójcik

Klasa 1b: Zuzanna Gałeczka

Klasa 2a: Amelia Gibiec, Nadia Jureczko, Hanna Machulik, Maciej Góreczny

Klasa 3 a: Magdalena Staniek,  Magdalena Tkaczyk, Michał Szołtysek

Klasa 3b: Maja Awier

Klasa 4a: Hanna Baisz

Klasa 6b: Lena Szier,  Paulina Jędrzejek, Oliwia Słupik

Klasa 8b: Izabela Uciecha

Wszystkie ofiarowane książki  są już na półkach bibliotecznych. Już teraz  zachęcamy do ich  wypożyczania po powrocie do szkoły.

Wszystkich, którzy wzięli udział w akcji nagrodziliśmy uwagami pozytywnymi. Dziękujemy za Wasze wielkie serce i dedykujemy  Wam słowa Jana Pawła II:  Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.










piątek, 6 listopada 2020

Dzień Postaci z Bajek.

 W czwartek 5 listopada w świetlicy szkolnej miał miejsce "Bajkowy poranek ".

Uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bajkowych bohaterach oraz wymieniali znane im tytuły bajek, zarówno książkowych jak i filmowych.
Dzieci przypomniały sobie bądź poznały klasyczne, obecnie trochę zapomniane animacje: "Przygody Koziołka Matołka", "Reksio", "Bolek i Lolek", "Miś Uszatek", "Kubuś Puchatek" oraz "Smerfy". Wszystkim ten bajkowy maraton bardzo się podobał.

Bajkowy poranek zorganizowała pani bibliotekarka w ramach zastępstwa w świetlicy.

Grafika: https://www.facebook.com/StowarzyszenieBibliotekarzyPolskich/photos/a.225513912680/10157541385697681/



Arielka, Dzwoneczek, Czerwony Kapturek, Elza, Kubuś Puchatek, Skarpetka, SpongeBob....

To zaledwie kilka, spośród wielu ulubionych postaci bajkowych, tych książkowych i filmowych, które w czwartek i piątek rysowały chętne dzieci z klas 1-3.

Kogo jeszcze lubią nasi najmłodsi uczniowie?

Zachęcamy do oglądania i podziwiania talentów plastycznych, których jak widać w naszej szkole nie brakuje.