3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony w 1992 r. przez ONZ.
„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować” – Anna Dymna
Każda z takich osób – podobnie jak tytułowa bohaterka „Tygodnia Konstancji” – chce być traktowana z szacunkiem, po partnersku, a nie jak „chore biedactwo.
Polecamy naszym uczniom książkę "Tydzień Konstancji" autorstwa O. Masiuk, korzystając z rekomendacji Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom:
"Czytając tę książkę, patrzymy na świat oczyma niewidomej dziewczynki, która często widzi więcej niż my, zdrowi. Bo Konstancja dostrzega na przykład, że każdy dzień nie tylko „jakoś wygląda”, jak mówi wujek Rysiek, ale również „inaczej pachnie”. „Sobota pachnie szarlotką i babcią Florą”, „niedziela kawą”, a poniedziałek… ma „nieznośny zapach – poniedziałkowego wstawania”.
Czy ktokolwiek nazwał to kiedyś tak trafnie, jak Konstancja, która analizuje słowa i powiedzenia, szczególnie te o widzeniu? Próbuje zrozumieć, jak rozmawia się ze ślepym o kolorach (to jedna z najbardziej wzruszających scen w książce), i nie gniewa się, gdy ktoś z przyzwyczajenia mówi do niej „popatrz”. Bo przecież patrzy i widzi nawet to, co innym w pośpiechu umyka. I marzy – choćby o tym, by poczuć wiatr we włosach, jadąc rowerem.
Czy jej się to uda? Przeczytajcie sami. Na pewno zdziwi was, jak bogaty może być tydzień z Konstancją i jej sympatyczną rodziną".
https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/photos/a.645957598760516/3648142578541988/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz