czwartek, 30 kwietnia 2020

Pamiątka po Światowym Dniu Książki 2020.


W  ubiegły czwartek 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. 
W tym roku wyjątkowo, bo wirtualnie. 


Z tej okazji, uczniowie z klasy 1 a i 1 b zrobili sobie zdjęcia ze swoją ulubioną książką i krótko opisali dlaczego akurat ją lubią najbardziej.

Z prawdziwą radością prezentuję  dziś zdjęcia oraz recenzje książek, którymi zechcieli się z nami podzielić.

Bardzo dziękuję za  wszystkie zdjęcia i wspaniałe recenzje😀👍

Życzę Wszystkim naszym czytelnikom nieustającej przyjemności płynącej z czytania, zgadzając się z naszą poetką Wisławą Szymborską, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 




Hania z klasy  1a 

 Moją ulubioną książką jest książka "Nowe przygody skarpetek" Justyny Bednarek. Uwielbiam ją za to, że jest fajna, zabawna, ciekawa, ma dużo obrazków. Lubię ją za to, że ma dużo ciekawych opowieści, ma duże litery i przyjemnie się ją czyta. Wypożyczyłam ją z biblioteki. Bardzo lubię książki o przygodach. Najfajniejsza była opowieść o skarpetce, która znalazła prawdziwą Miłość.


Zuzia z klasy 1b 

Moją ulubioną książką jest "Plastusiowy Pamiętnik", bo jest interesująca, wesoła, uczy przyjaźni, kreatywności. Książkę wypożyczyłam w szkolnej bibliotece i chętnie ją drugi raz przeczytam.


Gabriel z klasy 1a 

Moją ulubioną książką jest ''Piotruś Pan'' bo jest bardzo fajna, ciekawa i pouczająca. Jest to książka o dzieciach, które trafiły do Nibylandii i przeżyły tam bardzo wiele ciekawych przygód. Książka ta uczy rozróżnić dobro od zła i co jest w życiu dla nas najważniejsze. Mówi o przyjaźni, miłości i można z niej wiele się nauczyć.


Olek z klasy  1b

 "Czarownica i kot" - Jest to moja ulubiona książka bo jest fajna i jest o prawdziwej miłości, przyjaźni, jest przyjemna do czytania. Opowiada o smutnej czarownicy, która była samotna i zaopiekowała się kotkiem. Jest to książka o tym, że czarownice też mogą być dobre.




                                





środa, 29 kwietnia 2020

I Ty możesz zostać Sherlockiem, cz. 2

Zapraszam Was po raz drugi do zabawy detektywistycznej z Sherlockiem Holmesem, tym razem pod hasłem "Zostań uczniem Sherlocka". 

Oprócz dobrej rozrywki czeka Was mały test ze znajomości ortografii😊





Czytamy trochę więcej.

#zostańwdomuczytajksiążki


Chciałabym przedstawić Wam wstępny raport Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa za rok 2019r. 



Podane poniżej informacje pochodzą ze strony:

Czytelnictwo trochę wzrosło w stosunku do roku poprzedniego. Tradycyjna książka papierowa nadal ma najwięcej zwolenników.



61% dorosłych Polaków niczego nie czyta                                                  Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39% (w r. 2018 -37%) Polaków. Zakładając, że różnica 2 punktów procentowych nie jest błędem statystycznym, trzeba uznać, że zmiany są pozytywne. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi czytelnictwa jest – zdaniem BN – przyznanie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk oraz ekranizacja filmowe dzieł literackich (np. Wiedźmina).                            Więcej kupujemy: Skąd Polacy pozyskują książki? Coraz częściej kupują – 41% (w 2018 – 38%) i pożyczają od znajomych (35%). Od kilku lat rośnie wskaźnik osób, które otrzymują książki w prezencie (38%). Ok. 27% respondentów wypożycza książki z bibliotek (ale na razie – w odróżnieniu do badań z roku ubiegłego - nie podano, jaki mają w tym udział poszczególne biblioteki.                                                                             Najpoczytniejsi Pisarze: Lista najpoczytniejszych autorów 2019 roku (według odsetka czytelników z ogółu badanych, którzy wymienili przynajmniej 1 książkę danego autora), rok 2019): Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska, B.A. Paris, Bolesław Prus, Heather Morris, Danielle Steel, Jakub Żulczyk, Harlan Coben, Jo Nesbø, Katarzyna Michalak, Stefan Żeromski, E.L. James, J.K. Rowling, Joseph Murphy, J.R.R. Tolkien, Joanna Chmielewska, Marek Krajewski, Graham Masterton, Fiodor Dostojewski, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Puzyńska, George Orwell, Sebastian Fitzek                

https://www.ytong-silka.pl/pl/img/warszawa-biblioteka-narodowa-1-1000.jpg






wtorek, 28 kwietnia 2020

Biblioteczka apteczka.


 Serdecznie zachęcam młodszych i starszych uczniów oraz rodziców do odwiedzenia  bloga  "Biblioteczka apteczka". To prawdziwa kopalnia mądrych i wartościowych książek, które mogą ułatwić oswajanie trudnej rzeczywistości, nie tylko obecnej.  
Znajdziecie tutaj mnóstwo tekstów, bajek, propozycji książek mających właściwości terapeutyczne, pomagających rozwiązywać i przezwyciężać różne życiowe problemy.

Książki na "Konkretne problemy"  od A do  Z:
Zdjęcie z bloga Biblioteczka Apteczka

Natomiast pod  wpisem "Bajką w wirusa" zostały zamieszczone linki, gdzie znajdziecie wiele bajek biblioterapeutycznych, wierszyków, a nawet piosenki o wirusie. Młodszym polecam  bajkę Małgorzaty Strzałkowskiej, a starszym piosenkę Magdaleny Beredy pt.  "Niech miłość będzie tylko zaraźliwa"

Polecam słuchowiska dla młodszych dzieci.

Może dla odmiany, zamiast czytania, tym razem posłuchamy😉

Zapraszam Was do skorzystania z poniższych propozycji i słuchania bajek:

Słuchowiska:

Bajki w Polskim Radiu: 


Bajki czytane w ramach akcji „Cała polska czyta dzieciom”: https://ninateka.pl/
Bajkowisko: https://www.bajkowisko.pl/


http://www.bajkowisko.pl/bajkowisko_fb.jpg

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Opowieści o koronawirusie, cz. 2

  W marcu na naszym blogu proponowałam Wam przeczytać pewną Bajkę o koronawirusie,  kto nie czytał - odsyłam do posta z 23 marca. 

Zachęcam do zainteresowania się kolejnymi 2 tekstami, które zostały napisane   specjalnie dla  dzieci w bardzo przystępny sposób.


Pierwsza z nich to propozycja Wydawnictwa Olesiejuk. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Książkę zilustrowała Ewa Podleś:



Druga to "Bajka o Królu Wirusie i dobrej kwarantannie" - na stronie autorki znajduje się książka w wersji pdf i audiobook:



Ponadto polecam zajrzeć na portal Czas dzieci, gdzie można przeczytać  bardzo ciekawy i pomocny artykuł "Koronawirus. Jak rozmawiać o nim z dzieckiem?" 


https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,14950b90.html

Ul z książkami.


   Stowarzyszenie Unia Literacka, zrzeszające polskich pisarzy, zaprasza czytelników do udziału w przeciwwirusowych spotkaniach literackich -  w tygodniu dla dorosłych, a w sobotę i niedzielę dla dzieci - o godzinie 18.00: 

Harmonogram 27.04-4.05
Czytelniczki i Czytelnicy! Ogłaszamy harmonogram siódmego i ostatniego tygodnia epidemicznych spotkań autorskich online., codziennie o 18 pisarki i pisarze specjalnie dla Was nadają zza swoich biurek, z foteli oraz – zgodnie nową polską tradycją – sprzed półek z książkami. W tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.
Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie filmy lądują na stronie Unia Literacka.

Poniedziałek 27.04 – Jacek Galiński
facebook.com/JacekGalinski.autor/

Wtorek 28.04 – Magdalena Parys
facebook.com/parysmagdalena

Środa 29.04 – Piotr Stankiewicz
facebook.com/SztukaZyciaWedlugStoikow/

Czwartek 30.04 – Przemysław Owczarek
facebook.com/profile.php?id=1288371978

Piątek 1.05 – Agata Tuszyńska
facebook.com/agata.tuszynska.9

Sobota 2.05 – Elżbieta Pałasz
facebook.com/Elzbieta.Palasz.1
Jak wygląda trening fok? Co czuje w przestworzach pilotka odrzutowca i kiedy farmer ma wakacje? Zapraszam Was, chłopaki i dziewczynki, na opowieść o tych zawodach i jeszcze kilku innych. 

Niedziela 3.05 – Marta Guśniowska
facebook.com/marta.gusniowska
Teatr czy Książka – Książka czy Teatr? Nie trzeba wybierać! Można mieć wszystko! Będąc i Pisarką i Dramatopisarką balansuję radośnie pomiędzy światem Prozy i Dramatu – i właśnie do tego Świata wszystkich – i Mniejszych i Większych – serdecznie zapraszam!

Poniedziałek 4.05 – Dorota Masłowska



piątek, 24 kwietnia 2020

Pomniki w hołdzie książkom.


Zachęcam Was  do odwiedzenia strony 
http://booklips.pl/galeria/pomniki-w-holdzie-ksiazkom/?fbclid=IwAR0V1CfRSZxdYkgaijBW-Snk4gPfcOZ7ntASqf0LVG_5CdURg_UVkLVBoqY

 na której utworzono galerię zdjęć słynnych pomników, jakie postawiono książkom na całym świecie.

Są one niemym dowodem tego, jak wielkie znaczenie dla rozwoju naszej kultury ma literatura. Wprawdzie najlepszy sposób, w jaki można oddać hołd książkom, to po prostu czytać je nieustannie, nie oznacza to jednak, że pogardzilibyśmy jakimś ładnym książkowym pomnikiem w naszym mieście.
Poniżej zaprezentuję Wam  zaledwie trzy  przykłady, mam nadzieję, że ich zdjęcia zachęcą Was do wejścia w podany link aby zobaczyć więcej😀


Ponad 12-metrowy stos książek upamiętniający wynalezienie nowoczesnego druku stanął w 2006 roku w Berlinie jako czwarta z sześciu rzeźb będących częścią kampanii „Witamy w Niemczech – Kraju pomysłów”, zorganizowanej z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej.


Fontanna z książek przed biblioteką w Jiangsu (Chiny).



„Drzewo wiedzy” – rzeźba z brązu autorstwa Joego A. Tylera stojąca u stóp gór Catalina przy wejściu do Biblioteki Publicznej w Oro Halley w Arizonie (USA).









I Ty zostań Sherlockiem!


Zachęcam Was do rozwiązywania  zagadek kryminalnych, oczywiście wirtualnie. Świetna zabawa i spora dawka emocji gwarantowane:

https://view.genial.ly/5ea0af2742b8b70da80a86a3/game-quiz-ksiazkowy?fbclid=IwAR0w-NklB45759Oyjn6xYzZrbcbZGevR0SMkP9fk-i09RcezumZBAaRMB2g





Dobrej zabawy😀

czwartek, 23 kwietnia 2020

Zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach z okazji Święta Książki.

W czwartek 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 

Gdybyśmy chodzili do szkoły zapewne świętowalibyśmy wspólnie z uczniami, czytali i rozmawiali o książkach. W obecnej sytuacji proponujemy naszym czytelnikom szkolne konkursy związane z książkami. 

 Przygotowaliśmy 3  propozycje – do wyboru:
  
1.  Wykonanie dowolnej  zakładki do książki  - przykłady możecie znaleźć na tym blogu i Facebooku szkoły –  dla chętnych  uczniów z klas I –VIII

2.  Wykonanie ilustracji do ulubionej książki, dowolną techniką na kartce  A-4-  dla chętnych uczniów  z klas I -VIII

3. Literacki sms, czyli napisanie krótkiego smsa  (ok. 200 znaków), w którym polecacie  koledze/koleżance  przeczytanie  dowolnej / wybranej książki  - dla chętnych uczniów z klas V-VIII

Można oczywiście wykonać więcej niż jedno z zadań. Na wykonanie prac konkursowych macie czas – do  wtorku 5 maja. Jeśli okaże się, że jeszcze nie powrócimy do szkoły, to  poprosimy Was później  o zrobienie zdjęć waszych prac i przesłanie ich na maila  na adres bibliotekag3@op.pl do 15 maja.

Wszyscy uczniowie z klas V-VIII którzy wezmą  udział w konkursie  otrzymają  plusy za aktywność z języka polskiego,  natomiast autorzy nagrodzonych prac oceny bardzo dobre i celujące z tego przedmiotu. Uczniowie z młodszych klas również  mogą liczyć na pochwały od swoich Pań. 

   Oczywiście,  jak w każdym konkursie  na laureatów najciekawszych prac czekają  dyplomy i nagrody za I, II i III  miejsce oraz wyróżnienia.
  Wiemy, że jesteście bardzo kreatywni i pracowici, czekamy na Wasze prace z niecierpliwością 😀 

Ostanie książki jakie  w lutym dla Was kupiliśmy.




Serdecznie zapraszamy.

Nauczyciele języka polskiego, nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego, pani bibliotekarka. 





23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Święto Książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku.  Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one ofiarują im książkę. Jest to  również ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Źródło: http://www.sbp.pl/artykul/cid=22399&fbclid=IwAR3tHzA2xHy_JwzMzkhGZb702w8lc1msg4mJrhHlYF5sG8-hHi9YWQ0p8Eg



Oficjalny plakat. 


   „Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności.

    Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. 

   W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome  i #WorldBookDay.”




Zachęcam wszystkich do świętowania tego dnia na swój własny sposób, nawet najzwyczajniej, a zarazem najbardziej przyjemnie, poprzez poczytanie jakiejś fajnej książki.