środa, 8 kwietnia 2020

Wiosenne święta i zwyczaje słowiańskie.

Dawniej wiosna była bardzo ważnym czasem dla ludzi. Był to okres rozkwitu roślinności oraz końca zimowej stagnacji.  Tradycyjne  wiosenne obrzędy odbywały się ku czci bóstw słowiańskich, tj. Jassy, Perkuna i Jarowita oraz Marzanny. Zwyczaje słowiańskie:


Dziady Wiosenne (20 marca) jest wiosenne święto zmarłych. Nocą tego dnia na ziemie przybywali zmarli, których ludzie starali się obłaskawić. Miało to zapewnić pomyślność, płodność i urodzaj w nadchodzącym roku.

Święto Jare (21 marca) tego dnia rozpoczynano kilkudniowy cykl obrzędów, które miały odgonić zimę i przyzwać wiosnę. Do dzisiaj popularnych zwyczajem, związany z tym świętem jest topienie lub palenie Marzanny.

Zdobienie jajek zwyczaj polegający na ozdabianiu jajek przy pomocy farb, naklejek czy ryciu w skorupkach. Wśród Słowian oznaczało to odradzające się wraz z wiosną życiem. Chrześcijanie zaadaptowali to święto - w ten sposób przedstawiają zmartwychwstałego Jezusa.
Śmigus‑dyngus zwyczaj pochodzący z czasów słowiańskich. Tego dnia ludzie spędzali czas na biciu po nogach gałązkami wierzbowymi lub palmami oraz na polowaniu się wodą. Miało to oznaczać obmywanie się z brudu i chorób jakie pojawiały się przez zimę.
Posłuchajcie koniecznie piosenki, która wprowadzi Was w świąteczny klimat😀
♪ Wielkanocna piosenka










Na moich  kuchennych  parapetach 😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz