niedziela, 31 maja 2020

Ogólnopolski Tydzień Czytania - dzień drugi.

31 maja -  został przez organizatorów ogłoszony Dniem Psa. Pies jest u nas chyba najbardziej popularnym i najbardziej kochanym przez dzieci zwierzęciem.

 Program Dnia Psa  przedstawia się następująco:

12.00 – FB – Dorota Koman przedstawia swoje ulubione książki o psach.

15.00 – FB – Dorota Sumińska opowiada o swojej książce „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł?”
18.00 – FB – Przemysław Dąbrowski czyta fragment książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, której jest współautorem.
A teraz zadanie dla Was - przypomnijcie sobie wszystkie książki jakie znacie, których bohaterem jest piesek i napiszcie  tutaj:
……………………………………………..

sobota, 30 maja 2020

Ogólnopolski Tydzień Czytania - dzień pierwszy.

Zachęcamy  do aktywnego udziału w pierwszym dniu XIX OTCD. 

Wszystkie informacje pochodzą ze strony: 
https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/

30 maja (sobota) – Dzień z Doktorem Dolittle

Program dnia:

12.00 – Irena Koźmińska i Dorota Koman inaugurują XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom na fanpage’u Fundacji (dalej: FB)
https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/243061977144801/

15.00 – FB – Edyta Jungowska opowiada o swojej fascynacji Doktorem Dolittle i czyta fragmenty książki pt. „Dr Dolittle i jego zwierzęta”, którą niedawno nagrała w formie audiobooka.

https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/1026177634445677/

16.20 – Irena Koźmińska i Edyta Jungowska w programie TVP kulturalni.pl rozmawiają o działaniach Fundacji, Doktorze Dolittle i Tygodniu Czytania.
18.00 – FB – o najbardziej znanym lekarzu zwierząt doktorze Dolittle opowiada Dorota Koman, znawczyni i miłośniczka literatury dla dzieci i młodzieży.
https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/907569839705228/

Fragment ksiażki do posłuchania:


piątek, 29 maja 2020

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

W sobotę 30 maja 2020 r. rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. 
Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.



Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja, od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską, która nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni tygodnia będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.

W programie m.in.:
 
- Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)
- Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)
- Dzień żubra (naukowiec i pisarz, dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)
W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Pan Poeta opowie o ptakach, Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku, o puchaczach. Będzie także Dzień owadów.

Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć „poczytanki” – np. Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego w Łodzi i współautor książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, przeczyta w Dniu psa fragmenty tej poruszającej historii o grupie psów żyjących na wysypisku. Tego dnia dr Dorota Sumińska opowie „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł”, codziennie będzie też prowadzić krótkie pogadanki na temat potrzeb i zwyczajów zwierząt oraz opieki nad nimi.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym
.
Informacje ze strony:

"Dawno, dawno temu..." - fotorelacja, cz.3.

Na zakończenie prezentujemy  prace uczniów z klas VI a, VI b i VII a.


Martyna z kl. VI a - "Królewna Śnieżka" 


Aurelia z kl. VI b - "Calineczka"


Patryk z kl. VI b - "Kot w butach" 


Łukasz z kl. VI a - "Kot w butach" 


Paweł z kl. VI b - "Kot w butach"


NIkola z kl. VI b - "Pinokio" 


Karolina z kl. VII a - ?


Kinga z kl. VII a - "Kopciuszek" 


Iza z kl. VII a - "Baśnie braci Grimm"




czwartek, 28 maja 2020

"Dawno, dawno temu..." - fotorelacja, cz. 2

Prace uczniów z klasy III a, V a i V b.


Małgosia  z kl. III a - "Alicja w krainie czarów" 



  Kacper z kl. V b- "Jaś i Małgosia" 


Kinga z kl. V a - "Kopciuszek"?


Maja z kl. Va - "Królewna Śnieżka" 


Maja z kl. V a- "Czerwony Kapturek" 


Marlena z kl. Va - "Czerwony Kapturek" 


Patrycja z kl. Vb - "O rybaku i złotej rybce" 


Paulina z kl. V a - "Czerwony  Kapturek" 

"Dawno, dawno temu..." - fotorelacja, cz.1.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy  wzięli udział w projekcie  „Dawno, dawno temu…” i podzielili się z nami wspomnieniami swojej ulubionej baśni z dzieciństwa w formie plastycznej. Otrzymaliśmy piękne prace przedstawiające przeróżne baśniowe postacie, dzięki którym na chwilę znowu możemy przenieść się do  magicznego świata baśni.  
Waszą aktywność nagrodziliśmy dodatkową oceną z plastyki oraz uwagą pozytywną. Przypominamy, że nie jest to konkurs więc nie przyznamy tutaj  miejsc, natomiast uważamy, że  na szczególne  wyróżnienie zasługuje zwłaszcza 5 prac uczniów:
Kacper Olszak, kl. 5a; Igor Suchoń, kl. 5b; Natalia Mroczkowska, kl. 6a;  Marta Nowicka, kl. 6b oraz Maks Karpowicz, kl. 6b. 


Projekt ten  jest częścią ogólnopolskiej Wielkiej  Ligi Czytelników, w której uczestniczymy i ubiegamy się o Certyfikat „Szkoły Promującej Czytanie”.
Zdjęcia wszystkich prac można zobaczyć na stronie szkoły, profilu szkoły na Facebooku oraz oczywiście na blogu biblioteki. 


Kacper Olszak, 5a  - "Jaś i Małgosia"



Igor Suchoń, 5 b - "Brzydkie kaczątko"


Natalia Mroczkowska, kl. 6a - "Słowik"


Marta Nowicka, kl. 6b  - "Królewna Śnieżka"


Maks Karpowicz, kl. 6b - "Nasza mama czarodziejka"


środa, 27 maja 2020

Certyfikat WLC.

Wielka Liga Czytelników – sprawozdanie z realizacji projektu 
w roku szkolnym 2019/2020




Baśniowe quizy i zagadki.

Zakończyliśmy już nasz baśniowy projekt - wkrótce podsumowanie i zdjęcia Waszych prac.
Proponujemy Wam jeszcze kilka zabaw, quizów i zagadek do rozwiązania w "wolnym czasie", abyście jeszcze  bardziej zapamiętali różne baśnie/sprawdzili swoją wiedzę.  Życzymy dobrej zabawy!


Kilka propozycji znalezionych  w internecie: 

"Baśnie, które lubię najbardziej", czyli dopasuj pola w tabelce:
https://learningapps.org/1094259

"Baśnie i wyjątkowe przedmioty", czyli połącz w pary:
https://learningapps.org/3588976

"Baśnie", czyli odsłoń obrazek:
https://learningapps.org/9814539

"Znane baśnie", czyli wykreślanka:
https://learningapps.org/4016487

Sprawdź się na quizz.com:
https://quizizz.com/join/game/U2FsdGVkX1%252B4yqaF0zSHtmvXqqYj41Oz72ETARg%252FP8lvgHVUpgD814%252BAia2eMVwj?gameType=solo

"Calineczka": 
https://view.genial.ly/5e9b3c6f124e5b0d7bc9c364/interactive-image-interactive-image-copy?fbclid=IwAR2Nb3ArLHqc6HUXWeXtNxvbncSAoXdiLAVMsIQi3JXUg4zvQWYjIvA9YqQ

"Kopciuszek", czyli magiczna lekcja:
https://view.genial.ly/5e80f2baaafed90da9b817be/presentation-kopciuszek?fbclid=IwAR3ONz_CBI81GLAsA53jRnKHipA-fHKqbZq4wA364mH09-yQv6HvruwEHA8


wtorek, 26 maja 2020

Książki o Mamach.

Przypominamy - 26 maja obchodzimy Dzień Matki. W dzisiejszym dniu chcielibyśmy Wam przedstawić kilka ciekawych książek o Mamach. Korzystaliśmy z artykułu  "Każda mama jest inna - 14 najpiękniejszych książek o mamach", który jest dostępny na portalu Czas dzieci. Zachęcamy, aby zapoznać się z wszystkimi omówionymi tam książkami, a jakie Wy polecilibyście książki, w których Mama odgrywa bardzo ważną rolę w życiu  książkowych bohaterów?

 https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,151123ea.html

Wybraliśmy z tego zestawienia tylko trzy, które są dostępne w zbiorach naszej biblioteki:

I. "Nasza mama czarodziejka" J. Papuzińskiej - Magiczne moce mam.





Wydawnictwo Literatura. Wiek odbiorców: 2 -100 lat.
 Ta książka jest z nami już od ponad 50 lat. To dwa pokolenia, co oznacza, że łączy już dwa pokolenia dzieci i rodziców obraz troskliwej mamy, która ratuje ułamany księżyc, potwora częstuje sałatą i nie boi się wielkoluda. Jest taki czas w naszym życiu, że mama wydaje się czarodziejką mogącą zrobić wszystko. Niestety czasem potem z tej wiary wyrastamy, ale dzięki tej opowieści przypominamy sobie, że nasze mamy mają czarodziejskie moce.
II. "Wiłka - smocza dziewczynka" A. Kasprzak - Mama smoczyca.

Wydawnictwo Bis. Wiek odbiorców 7-100 lat.


Jaką mamą może być smoczyca? Bardzo surową, szczególnie jeśli sama czuje się oszukana i skrzywdzona. Wtedy, choć mocno kocha swoją córkę, jest dla nie niezwykle wymagająca. Wiłka (należąca do gatunku smoczych istot - Wił) stara się zrealizować plany i ambicje mamy, choć zupełnie nie pokrywają się one z jej marzeniami. Zrządzeniem losu Wiłka spotyka na swojej drodze dwie siostry: Polę i Bułeczkę. W trójkę dziewczynkom udaje się pokonać wszelkie problemy, które w ich rodzinach nawarstwiały się od lat.


„Wiłka…” pokazuje, że siła miłości dzieci, ich upór i determinacja, mogą rozwiązać nawet dorosłe i skomplikowane problemy.
III. "Ania z Zielonego Wzgórza" L. M. Montgomery - Mama zastępcza. 



Ta pozycja z pewnością nie kojarzy się nam z opowieściami o mamie, ale czy tak jest w rzeczywistości? Bo czy Maryla nie stała się zatroskaną o przyszłość Ani opiekunką? Była dla dziewczynki surowa i nie tolerowała jej wybryków, co nie znaczy, że nie kochała jej całym sercem. I myśląc o mamach, taki obraz mamy w głowie: kochającej opiekunki.
Zatem i Maryla musiała znaleźć się w  tym zestawieniu.

Jakie książki Wy byście tutaj dopisali? ....

WLC - finałowa książka.

 W czwartek 28 maja odbędzie się tegoroczny finał Wielkiej Ligi Czytelników - Mistrzostwa Powiatowe. Przypominamy, że trójka naszych   uczniów do tego etapu czyta książkę "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę" D. Wieczorkiewicza. 

Jest ona  wspomnieniem autora z  podróży do Jemenu /Półwysep Arabski/, gdzie znajduje się Smocza Wyspa...


Polecamy ją gorąco wszystkim naszym uczniom, zajrzyjcie również w poniższy link, gdzie czekają na Was różne ciekawostki i niespodzianki związane  z tą niezwykła książką. 

https://view.genial.ly/5ebd12a658514d0d313e31e3/horizontal-infographic-timeline-hulajnoga

https://www.dzieckowpodrozy.pl/wp-content/uploads/Hulajnogą-przez-Smoczą-Wyspę_okładka.jpg

poniedziałek, 25 maja 2020

Bohaterowie ślaskich legend - ciąg dalszy.

Ciekawe czy słyszeliście kiedyś o Beboku? Może opowiadali Wam o nim dziadkowie albo rodzice? 
 Bebok to stwór, o którym dosyć często słyszą śląskie dzieci. Stwierdzić można, iż bebok jest pewnego rodzaju pomocą w wychowaniu i dyscyplinowaniu najmłodszych Ślązaków. Rodzice chcąc przestraszyć dziecko lub zakazać pewnej czynności mówią – uwŏżej, bo cie bebok zjy. Albo – niy rōb tak, bo cie bebok weźnie. W percepcji kilkulatków stwór jawi się jako bliżej nieokreślone stworzenie, które może niegrzeczne dziecko zbić, zabrać lub w najgorszym wypadku nawet zjeść.

Nadprzyrodzone cechy beboka działają tylko na małe dzieci. Według niektórych podań głównym kryterium beboka, wedle którego wybiera swoje ofiary jest wzrost – stwór nie daje sobie rady z ludźmi wyższymi od niego.
Beboki lubią ciszę i spokój. Dlatego najczęściej zadamawiają się w krzakach, chlewikach, norach i stodołach. Spotkać je można także na strychu lub piwnicy – szczególnie w kątach, gdzie nikt nie zagląda i gdzie mogą spokojnie spać. Czasami stworki upodobają sobie miejsca pod łóżkiem, pod piecem w kuchni lub w ciemnych zakamarkach mieszkania. Zdarza się, że istoty te zrobią sobie posłanie w miejscach, do których nie powinny zaglądać dzieci – w szafce z narzędziami ojca lub cennymi przedmiotami matki. Bywa, że beboki błąkają się po ulicach i nieużytkach miast oraz wsi sprawdzając, co w wolnym czasie robią dzieci. Jeśli są niegrzeczne lub psocą – wówczas w ruch idzie laska oraz worek.
Więcej ciekawostek na stronie,  o której już kiedyś wspominaliśmy, prowadzonej przez naszego absolwenta Ł. Tudzierz.  Pozwolę sobie tutaj przytoczyć opis, jaki o autorze  można  znaleźć   na stronie: " Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk." 

Jeśli macie ochotę poznać więcej legend związanych z naszym regionem, a także Śląskiem Cieszyńskim, Opolskim,  zachęcam do skorzystania z tekstów legend dostępnych na stronie:

Polecam szczególnie:"Rogale Gliwickie", "Studnia trzech braci", "Upiorny pies z Psar". 


Przy tej okazji zachęcam  wszystkich do sięgania po  książki Marka Szołtyska, który tak pięknie i dogłębnie przybliża nam Śląsk i różne jego aspekty. 
W naszej bibliotece znajdziecie większość pozycji jego autorstwa, mi.in.: " Rok Śląski", "Elementarz Ślązoka poczciwego", "Śląsk - takie miejsce na ziemi", "Kalendarz śląski", "Biblia Ślązoka". 


Autorska strona M. Szołtyska w internecie: 
 http://niebo-pieklo.pl/