wtorek, 26 maja 2020

Książki o Mamach.

Przypominamy - 26 maja obchodzimy Dzień Matki. W dzisiejszym dniu chcielibyśmy Wam przedstawić kilka ciekawych książek o Mamach. Korzystaliśmy z artykułu  "Każda mama jest inna - 14 najpiękniejszych książek o mamach", który jest dostępny na portalu Czas dzieci. Zachęcamy, aby zapoznać się z wszystkimi omówionymi tam książkami, a jakie Wy polecilibyście książki, w których Mama odgrywa bardzo ważną rolę w życiu  książkowych bohaterów?

 https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,151123ea.html

Wybraliśmy z tego zestawienia tylko trzy, które są dostępne w zbiorach naszej biblioteki:

I. "Nasza mama czarodziejka" J. Papuzińskiej - Magiczne moce mam.





Wydawnictwo Literatura. Wiek odbiorców: 2 -100 lat.
 Ta książka jest z nami już od ponad 50 lat. To dwa pokolenia, co oznacza, że łączy już dwa pokolenia dzieci i rodziców obraz troskliwej mamy, która ratuje ułamany księżyc, potwora częstuje sałatą i nie boi się wielkoluda. Jest taki czas w naszym życiu, że mama wydaje się czarodziejką mogącą zrobić wszystko. Niestety czasem potem z tej wiary wyrastamy, ale dzięki tej opowieści przypominamy sobie, że nasze mamy mają czarodziejskie moce.
II. "Wiłka - smocza dziewczynka" A. Kasprzak - Mama smoczyca.

Wydawnictwo Bis. Wiek odbiorców 7-100 lat.


Jaką mamą może być smoczyca? Bardzo surową, szczególnie jeśli sama czuje się oszukana i skrzywdzona. Wtedy, choć mocno kocha swoją córkę, jest dla nie niezwykle wymagająca. Wiłka (należąca do gatunku smoczych istot - Wił) stara się zrealizować plany i ambicje mamy, choć zupełnie nie pokrywają się one z jej marzeniami. Zrządzeniem losu Wiłka spotyka na swojej drodze dwie siostry: Polę i Bułeczkę. W trójkę dziewczynkom udaje się pokonać wszelkie problemy, które w ich rodzinach nawarstwiały się od lat.


„Wiłka…” pokazuje, że siła miłości dzieci, ich upór i determinacja, mogą rozwiązać nawet dorosłe i skomplikowane problemy.
III. "Ania z Zielonego Wzgórza" L. M. Montgomery - Mama zastępcza. 



Ta pozycja z pewnością nie kojarzy się nam z opowieściami o mamie, ale czy tak jest w rzeczywistości? Bo czy Maryla nie stała się zatroskaną o przyszłość Ani opiekunką? Była dla dziewczynki surowa i nie tolerowała jej wybryków, co nie znaczy, że nie kochała jej całym sercem. I myśląc o mamach, taki obraz mamy w głowie: kochającej opiekunki.
Zatem i Maryla musiała znaleźć się w  tym zestawieniu.

Jakie książki Wy byście tutaj dopisali? ....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz