poniedziałek, 25 maja 2020

Bohaterowie ślaskich legend - ciąg dalszy.

Ciekawe czy słyszeliście kiedyś o Beboku? Może opowiadali Wam o nim dziadkowie albo rodzice? 
 Bebok to stwór, o którym dosyć często słyszą śląskie dzieci. Stwierdzić można, iż bebok jest pewnego rodzaju pomocą w wychowaniu i dyscyplinowaniu najmłodszych Ślązaków. Rodzice chcąc przestraszyć dziecko lub zakazać pewnej czynności mówią – uwŏżej, bo cie bebok zjy. Albo – niy rōb tak, bo cie bebok weźnie. W percepcji kilkulatków stwór jawi się jako bliżej nieokreślone stworzenie, które może niegrzeczne dziecko zbić, zabrać lub w najgorszym wypadku nawet zjeść.

Nadprzyrodzone cechy beboka działają tylko na małe dzieci. Według niektórych podań głównym kryterium beboka, wedle którego wybiera swoje ofiary jest wzrost – stwór nie daje sobie rady z ludźmi wyższymi od niego.
Beboki lubią ciszę i spokój. Dlatego najczęściej zadamawiają się w krzakach, chlewikach, norach i stodołach. Spotkać je można także na strychu lub piwnicy – szczególnie w kątach, gdzie nikt nie zagląda i gdzie mogą spokojnie spać. Czasami stworki upodobają sobie miejsca pod łóżkiem, pod piecem w kuchni lub w ciemnych zakamarkach mieszkania. Zdarza się, że istoty te zrobią sobie posłanie w miejscach, do których nie powinny zaglądać dzieci – w szafce z narzędziami ojca lub cennymi przedmiotami matki. Bywa, że beboki błąkają się po ulicach i nieużytkach miast oraz wsi sprawdzając, co w wolnym czasie robią dzieci. Jeśli są niegrzeczne lub psocą – wówczas w ruch idzie laska oraz worek.
Więcej ciekawostek na stronie,  o której już kiedyś wspominaliśmy, prowadzonej przez naszego absolwenta Ł. Tudzierz.  Pozwolę sobie tutaj przytoczyć opis, jaki o autorze  można  znaleźć   na stronie: " Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk." 

Jeśli macie ochotę poznać więcej legend związanych z naszym regionem, a także Śląskiem Cieszyńskim, Opolskim,  zachęcam do skorzystania z tekstów legend dostępnych na stronie:

Polecam szczególnie:"Rogale Gliwickie", "Studnia trzech braci", "Upiorny pies z Psar". 


Przy tej okazji zachęcam  wszystkich do sięgania po  książki Marka Szołtyska, który tak pięknie i dogłębnie przybliża nam Śląsk i różne jego aspekty. 
W naszej bibliotece znajdziecie większość pozycji jego autorstwa, mi.in.: " Rok Śląski", "Elementarz Ślązoka poczciwego", "Śląsk - takie miejsce na ziemi", "Kalendarz śląski", "Biblia Ślązoka". 


Autorska strona M. Szołtyska w internecie: 
 http://niebo-pieklo.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz