wtorek, 12 maja 2020

Hans Christian Andersen - nazywany królem bajek.

Zachęcając Was do przypominania sobie  klasycznych baśni, nie możemy tutaj nie przypomnieć sobie sylwetki "Króla baśni" Hansa Christiana Andersena😀

Pisarz urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense.
Jako dziecko Andersen zwracał na siebie uwagę wysokim wzrostem, długim nosem, blisko osadzonymi oczami i dużymi stopami. Wspominał o tym w swoich pamiętnikach: ”Byłem zawsze zamyślony, podobno jakiś dziwny, zupełnie inny niż zwykli chłopcy, a dzieci tego nie lubią. Byłem niezdarny i nie chciano się ze mną bawić".
W 1835 roku ukazał się drukiem pierwszy zbiór bajek autorstwa Hansa Christiana Andersena. Bajki, wśród nich także sławna “Księżniczka na ziarnku grochu”, spotkały się z surowym osądem wielu krytyków, którzy zarzucali im brak wartości wychowawczej i zbyt swobodny styl, zbliżony do potocznej mowy.
Niezrażony Andersen dalej pisał bajki, które pomyślane były i dla dzieci, i dla dorosłych. Po pierwszym tomie przyszły następne. Nowa książka na Boże Narodzenie każdego roku była jakby prezentem gwiazdowym dla dzieci. Andersen tworzył baśnie pomiędzy 1835 a 1872 rokiem, w sumie napisał ich 156. 
Do najbardziej znanych należą: “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Królowa śniegu”, “Słowik”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Nowe szaty cesarza”, “Brzydkie kaczątko”, “Świniopas”, “Calineczka”.
Jego baśnie trafiły w daleki świat i tam znalazły uznanie, to stamtąd przyszła do pisarza sława. Z czasem przycichli tez złośliwi krytycy, a cała Dania zaczęła Andersena czcić i otaczać opieką.

Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolinghed koło Kopenhagi.
(Korzystałam z materiałów zawartych na stronie:

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh6CqP5rtV7_VPYs3_osoqn-sRdj6KCr4S6576TUEdBhdsC-zrZCYgF92UDW6ke00MSxvzMOceGM9w6oeuoXahnfbM61ds9jhtmqCsmGjUzXlEje-X84_vXCgw-vAKKpxb6udsaXIZbIInl/s1600/andersen.jpg

Na pewno większość z Was ma w domu  książki, z baśniami tego pisarza. 
Gdybyście jednak mieli ochotę skorzystać z zasobów internetu,  to polecam  2 strony, na których bez problemu możecie wybrane baśnie poczytać.

Na portalu Czas dzieci znajdują się między innymi teksty baśni:

 "Imbryk", "Dzikie łabędzie", "Pięć ziarenek grochu", "Stokrotka", "Dziecię Elfów", "Mała syrena"


Na platformie wolne lektury:

"Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Choinka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa śniegu" oraz wiele innych tekstów tego pisarza.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz