piątek, 15 maja 2020

E-biblioteki.

15 maja kończy się tegoroczny Tydzień Bibliotek. Różne typy bibliotek pomału zaczynają się otwierać dla swoich czytelników, my jeszcze  jesteśmy ostrożni i zachęcamy do korzystania z oferty e-bibliotek. Była już o nich mowa  na tym blogu w marcu, ale warto krótko o nich przypomnieć😀

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.

W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego.
Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Źródło: https://otwartezasoby.pl/cyfrowa-biblioteka-narodowa/

https://ksiazka.net.pl/img/article/biblioteka-cyfrowa-polona-w-nowej-odslonie/Biblioteka.Cyfrowa.POLONA.550.jpg


Śląska Biblioteka Cyfrowa - źródło informacji o regionie. Publikacje ŚBC zgrupowane są w kolekcjach:

- Kolekcja Dziedzictwo kulturowe prezentuje cyfrowe kopie najcenniejszych i najciekawszych zabytków piśmiennictwa przechowywanych na Śląsku. Można w niej przeglądać stare druki, rękopisy, ulotki oraz zbiory ikonograficzne (grafiki, pocztówki, fotografie), kartograficzne i muzyczne.

- Materiały dydaktyczne i naukowe -kolekcja obejmuje elektroniczne kopie skryptów i podręczników dla studentów.

-Kolekcja Miscellanea przedstawia cyfrowe kopie różnorodnych materiałów (m.in. książek, czasopism, druków ulotnych, fotografii) związanych z religią

-Kolekcja Natura przedstawia cyfrowe kopie różnorodnych materiałów, związanych ze śląską przyrodą.

-Kolekcja Regionalia prezentuje cyfrowe kopie książek, czasopism i innego rodzaju dokumentów dotyczących Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

-Kolekcję tworzą różnego rodzaju wydawnictwa związane z ruchem bibliofilskim.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz