czwartek, 21 maja 2020

Legendy śląskie.

Wracamy z naszej podróży po Polsce do źródeł, czyli na Śląsk😀
Śląska mitologia jest nad wyraz różnorodna i interesująca. Baśnie oraz legendy śląskie  przetrwały do współczesnych czasów i są obecne w śląskiej kulturze. Zarówno baśni i legendy,  tak  jak i inne elementy folkloru śląskiego są ważnym dziedzictwem polskiej tradycji i kultury ludowej. 

Świat śląskich baśni to magiczna kraina, w której żyją bożątka, utopce, nocznice, jaroszki a w kopalni króluje duch górniczych podziemi Skarbnik. Mieszkają tu pogodni, dzielni i pełni fantazji ludzie, tacy jak górnik Bulandra, kowalczyk Karlik czy wojak Zeflik, którzy potrafią pokonać zło i okpić samego diabła

Najbardziej znane postacie pojawiających się w śląskich legendach, to bez wątpienia: Skarbnik, Bebok i Utopek. Przyjrzymy się dokładniej każdemu z nich. 

Zaczniemy jednak od przypomnienia sobie postaci śląskiego pisarza Gustawa Morcinka (1891-1963), który jest twórcą  zbioru "Legendy i baśnie". 

https://0.allegroimg.com/s1024/0c5a92/9f2dfe0942ceaf1da164aeffea1

Zbiór zawiera baśnie: 
"Jak górnik Bulandra diabła oszukał ", "O Złotogłowcu, królu wężów z Goduli", 
"O Karliku kowalczyku i śpiących rycerzach", "O tym, jak śmierć była matką chrzestną", "Podanie o Skarbniku", "Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku",
"O śpiących rycerzach w Czantorii", "Żałosna historia o Meluzynie", "Legenda o tarnogórskim dzwonie", "Legenda o księciu Przemysławie", "O Imku zwanym Wisełką", "Legenda o bladej cieszyniance",  "O morowej dziewicy w Cieszynie",
"O wojaku Zefliku ze srebrnym guzikiem", "O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem", "Przedziwna historia o dziewczynie o uśmiechniętych oczach". 

Z nowszych pozycji na rynku księgarskim polecamy pozycję "

https://ksiegarnia.pwn.pl/Legendy-slaskie,68478433,p.html

Książka powstała z myślą o spopularyzowaniu wśród dzieci legend, gawęd i podań powtarzanych na terenie Górnego Śląska od wieków.
Opowieści te odzwierciedlają ludową mądrość Ślązaków, uczą i pokazują ważne w życiu wartości. 
Współczesne opracowanie literackie i piękne ilustracje sprawiają, że legendy śląskie na pewno zainteresują nasze dzieci. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz