wtorek, 19 maja 2020

Najstarsze legendy polskie.

Już  w pierwszych klasach nauki w szkole podstawowej  słyszeliście na pewno, że legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy. Zapewne jest tak również w dawnych legendach, o których będzie tutaj mowa.  


Za najstarszą polską legendę uchodzi "Opowieść o Popielu, którego zjadły myszy", zawarta w pierwszej księdze Kroniki Galla Anonima (powstała w latach 1113-1116). 

"Legenda o Popielu" 
"Dawno dawno temu, w Kruszwicy nad jeziorem Gopło w zamku żył książę Popiel wraz z żoną, niemiecką księżniczką. Oboje lubili zabawę, nie dbali zaś o swoich poddanych. Swoim stryjom, rycerzom wielkopolskim Popiel przysparzał przez to samych zmartwień. Ostrzegali go, że powinien zająć się swoimi włościami, on jednak ich nie słuchał. Czas spędzał z żoną na polowaniach, nie interesując się sprawami poddanych, ani stanem murów chroniących osadę przed najazdami barbarzyńskich plemion....."

Pełny tekst legendy możecie przeczytać sobie na  przykład na  stronach:


A tutaj ciekawostka - może trochę kontrowersyjna - Legenda o Popielu w Minecrafcie😀


Inną legendą "z dawnych czasów" jest "Legenda o Piaście Kołodzieju

"Dawno, dawno temu… Niedaleko kruszwickiego grodu, w którym władzę sprawował książę Popiel, żył ubogi oracz Piast. Z uprawy niewielkiego pola i wyrobu drewnianych kół do wozów, utrzymywał on swą żonę Rzepichę oraz gromadkę zdrowych i wesołych dzieci będących największą radością rodziców..."

Dalszy ciąg legendy na stronie:

Możecie również posłuchać audiobooka: 


Albo zobaczyć wersję rysunkową:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz